Zioła na wątrobę – naturalne oczyszczanie wątroby i jej ochrona

Zdrowie i dobre samopoczucie każdego człowieka uzależnione jest od sprawnie funkcjonującej wątroby. Ta jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele.

Zioła ostropest na wątrobę

Dzieje się tak za sprawą hepatocytów - komórek wątrobowych, z których jest zbudowana. To one pełnią najwięcej czynności fizjologicznych spośród wszystkich komórek organizmu. Warto uświadomić sobie jak wiele zadań wątroba pełni w ludzkim ciele:

 

  • odpowiada za czynności naczyniowo – krążeniowe,
  • pełni funkcje wydzielnicze,
  • obsługuje czynności metaboliczne,
  • pełni funkcje detoksykacyjne (odtruwające organizm),
  • jest magazynem wielu związków, w tym niektórych witamin i minerałów.

 

Właśnie ze względu na specyficzną budowę wątroby oraz jej liczne zadania powinniśmy zwracać szczególną uwagę na utrzymywanie wątroby w dobrej kondycji. Istnieje wiele czynników mających niekorzystny wpływ na naszą wątrobę. Do najczęściej wymienianych należą: toksyny pokarmowe i środowiskowe (dymy i pyły zawieszone w powietrzu, metale ciężkie w wodzie i glebie, spaliny samochodowe), infekcje, działania uboczne leków, używki w tym papierosy, alkohol i narkotyki, niektóre kosmetyki zawierające związki aluminium, pestycydy i wiele związków stosowanych w rolnictwie (herbicydy, fungicydy, azotany z nawozów itp.), przebyte ciężkie choroby, zatrucia czy długo trwające leczenie np. chemioterapia oraz leki po niej stosowane. Na szczęście Natura stworzyła roślinę wprost idealną do wspomagania pracy tego niezwykle ważnego narządu. Czas przedstawić ostropest plamisty.

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty, Silybum marianum, z rodziny astrowatych, jest rośliną jednoroczną o wysokości 60-150 cm, o gałęzistej łodydze. Jego największą ozdobą oraz cechą rozpoznawczą są biało plamiste i na brzegu kolczaste liście oraz purpurowe kwiaty zebrane w koszyczki. Dla wielu osób kojarzy się z uporczywym chwastem, gęsto pokrytym kolcami. Niemniej, ta niezbyt zachęcająca powierzchowność kryje cenny skarb jakim jest owoc niełupka – Silybi mariani fructus.  Specjaliści zwracają szczególną uwagę na łupinę nasienną, którą uzyskuje się w procesie mechanicznego usunięcia zwanego obłuszczeniem. To właśnie w łupinie znajduje się niemal 98-99 % zawartej w surowcu mieszaniny flawonolignanów, znanych jako sylimaryna. Poza tym, w owocu ostropestu (potocznie zwanym nasionem) znajdują się flawonoidy, związek goryczowy, związki białkowe i tłuszczowe. Na zainteresowanie zasługuje jednak przede wszystkim sylimaryna – od imienia tego związku stworzono wiele nazw produktów handlowych, stosowanych przy dolegliwościach wątroby.

Ochrona wątroby

Podczas badań naukowych okazało się, że sylimaryna ma właściwości ochronne dla hepatocytów. Natomiast jeden ze składników tego kompleksu – sylibinina, spowalnia proces przenikania toksyn do miąższu wątroby. Stąd też tak ważna rola substancji pozyskanych z ostropestu plamistego we wspomaganiu ochrony organizmu przed działaniem wolnych rodników powstających w wyniku stresu, spożywania alkoholu, promieniowania UV, zanieczyszczenia środowiska. Ważne – ostropest świetnie sprawdzi się u osób prowadzących intensywny tryb życia, przebywających w zanieczyszczonym środowisku lub narażonych na szkodliwe czynniki. W takiej sytuacji będzie wspierał naturalne zdolności wątroby do detoksykacji organizmu. Istotne jest także to, że nawet dłuższym stosowaniu preparatów na bazie ostropestu, nie stwierdzono działań niepożądanych, a wręcz wprowadzenie sylimaryny jako elementu codziennej diety sprzyja unormowaniu pracy wątroby.

Preparaty wspomagające wątrobę

Sięgając po preparaty na bazie ostropestu, mamy do wyboru kilka ich postaci. W sprzedaży znajdują się zarówno produkty zawierające tylko ostropest (a dokładnie jego suchy wyciąg) lub będące połączeniem z fosfolipidami lub innymi ziołami, np. z karczochem czy mniszkiem. Często stosowany jest także olej ostropestowy – nadaje się do potraw niewymagających podgrzewania, a cieszy swoim delikatnym smakiem i zapachem. Jest bardzo bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, stanowiąc dobre źródło NNKT – szczególnie kwasu linolowego (omega-6) i oleinowego (omega-9).  Należy jednak być pewnym, że podczas tłoczenia oleju zachowano temperaturę maksymalnie do 40oC.

 

Kolejna postać produktów z ostropestu to nasiona, które można dodawać do sałatek, jogurtów, sosów. Ważne, by ich nie zaparzać, gdyż tracą część swoich właściwości. Ich stosowanie jest nieco kłopotliwe ze względu na dużą twardość całych nasion – przygotowanie świeżej zmielonej porcji wymaga sporo wysiłku i sprawnego młynka lub moździerza. W tej sytuacji warto sięgnąć po produkty będące ekstraktami, w postaci tabletek lub kapsułek. Jak zwykle konieczne jest sprawdzenie czy surowiec został standaryzowany, czy pochodzi ze świeżej rośliny i czy ma sprawdzoną jakość. W końcu chodzi o wspieranie prawidłowego funkcjonowania wątroby, a co za tym idzie – bez prawidłowo działającej wątroby nie ma dobrej formy całego organizmu, ale równocześnie sprawna wątroba nie jest wystarczającym czynnikiem, by w dobrej formie był cały organizm.

 

Joanna Nestorowicz – Kiegiel

Herbaya / Regeneracja wątroby - jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta
Regeneracja wątroby - jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową p...

Herbaya / Jakość czystej natury
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy t...

Herbaya / Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet
Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet

Zdawałoby się, że seks od dawna przestał być tematem tabu. Intymność oraz seksualność stały się stałym elementem otaczającej nas popkultury. Czy je...

Herbaya / Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata
Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata

Sprawny, bystry i świetnie działający umysł to jeden z warunków dobrego życia. To dzięki niemu udaje nam się rozwiązywać codzienne problemy,...

Herbaya - naturalny składnik
Herbaya - naturalne składniki Herbaya - naturalne składniki w kapsułce
Herbaya - naturalny składnik 2
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy też naturalna, zdrowa żywność.

Będąc świadomym siły drzemiącej w naturze, stworzyliśmy nową linię naturalnych produktów HERBAYA esencja natury.

Herbaya - naturalny składnik 3
Herbaya - naturalny składnik 4