Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata

Sprawny, bystry i świetnie działający umysł to jeden z warunków dobrego życia. To dzięki niemu udaje nam się rozwiązywać codzienne problemy, prowadzić rozmowy z bliskimi, pracować, czytać i pisać. To on daje nam możliwość rozumienia świata i korzystania z jego dobrodziejstw. Kiedy zaczyna szwankować, znacząco obniża się jakość naszego życia. Dlatego tak istotne jest, by skrupulatnie, każdego dnia dbać o mózg – centralny organ naszego organizmu. To on steruje wszystkimi procesami w naszym ciele, umożliwiając działanie pamięci, koncentrowanie się, wykonywanie wszystkich codziennych zadań. Jak zadbać o sprawność umysłu, by służył nam bez zarzutu do później starości? Trening umysłu, dobra dieta, rozsądny tryb życia – oto co nam pomoże!

sprawność umysłu

Sprawność umysłowa – niezależna od wieku

Sprawność umysłowa to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze codzienne funkcjonowanie. To właśnie umysł pozwala nam sprawnie wykonywać kolejne zadania, rozmawiać, myśleć, przywoływać wspomnienia i koncentrować się. Bez niego nie bylibyśmy w stanie normalnie żyć, porozumiewać się, działać. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, by jak najlepiej zadbać o swoje siły mentalne. Im częściej i bardziej skrupulatnie będziemy przeprowadzać trening umysłu, tym większa szansa, że nasza pamięć nie zacznie z wiekiem słabnąć, uniemożliwiając nam prawidłowe funkcjonowanie. Zacznijmy wcześnie, by na emeryturze cieszyć się doskonałą kondycją i świetną pamięcią.

W nauce rozróżniamy dwa rodzaje pamięci: krótko- i długotrwałą. Ta pierwsza przechowuje niewielkie ilości informacji, które – bez powtórek – znikają po kilku, kilkunastu sekundach. Nasz organizm używa jej do zapamiętywania danych zmysłowych, wyników obliczeń czy wniosków rozumowań dokonywanych w mózgu. Pamięć długotrwała z kolei odpowiada za trwałe zapamiętywanie. Tutaj gromadzą się nasze wspomnienia, z niej pochodzi rozumowanie intuicyjne, czyli takie oparte na przeszłych doświadczeniach. Dzięki niej wiemy, jak wykonywać kolejne, rutynowe czynności, to ona gromadzi wszelkie nabyte w życiu umiejętności.

Te dwa rodzaje pamięci, mówiąc ogólnie, sprawiają, że jesteśmy sobą. Dzięki nim jesteśmy w stanie sprawnie funkcjonować w świecie, wykonywać wszystkie czynności, mówić, chodzić, koncentrować się. Niestety – bywa tak, że pamięć i koncentracja zaczynają szwankować. Dzieje się tak z wielu powodów. Czasem następuje to wcześnie, w młodym wieku, czasem zaś dopiero na późnej emeryturze. Jeśli będziemy skrupulatnie dbać o pamięć i trenować umysł, znacząco ograniczymy ryzyko problemów.


Codzienne wspieranie pamięci

Dlatego tak istotne jest codzienne, skrupulatne, regularne dbanie o mózg i, co za tym idzie, pamięć oraz koncentrację. Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji powinna być rozsądnie skonstruowana, odżywcza dieta. Na naszych talerzach powinny codziennie znajdować się produkty wspierające sprawność umysłową. Wśród nich ogromną rolę odgrywają:

 • Witaminy z grupy B
 • Magnez
 • Potas
 • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)


Gdzie je znajdziemy?

Witaminy z grupy B odpowiedzialne m.in. za sprawne funkcjonowanie mózgu znajdziemy w następujących produktach:

 • Bakalie – orzechy i pestki (źródło niacyny, tiaminy, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego i witaminy B6)
 • Rośliny strączkowe (źródło witamin B1, B2, B3 i kwasu foliowego)
 • Jaja i nabiał (źródła wszystkich witamin z grupy B, szczególnie zaś witaminy B12, której niedobory są bardzo częste przy diecie wegetariańskiej)
 • Drób (źródło niacyny, witaminy B5 i B6)


Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) występują w:

 • Rybach morskich
 • Olejach roślinnych
 • Pełnym mleku
 • Soi
 • Orzechach


Magnez niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu jest w:

 • Ciemnym pieczywie
 • Nasionach i otrębach
 • Produktach pełnoziarnistych
 • Warzywach liściastych
 • Natkach
 • Warzywach strączkowych


Niezwykle istotny dla pamięci i koncentracji potas znajdziemy w:

 • Roślinach strączkowych
 • Warzywach liściastych
 • Pistacjach
 • Bananach
 • Rybach
 • Mięsie

Dobrym pomysłem jest również włączenie do diety naturalnych składników wspomagających utrzymanie dobrej sprawności umysłowej. Wybierając odpowiedni preparat, zwróćmy uwagę na jakość składników, które powinny być starannie wyselekcjonowane. Świetnie sprawdzi się ginkgo biloba. Warto sprawdzić, z ilu miligramów naturalnych liści miłorzębu japońskiego wykonano jedną kapsułkę preparatu i kiedy je zbierano. Liście powinny być zrywane w okresie od lipca do października z młodych drzew. Produkt powinien być standaryzowany na zawartość glikozydów flawonowych. Ważna jest też kontrolowana czystość mikrobiologiczna. Tylko taki produkt możemy wykorzystać do naturalnego wspierania pamięci. Miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba korzystnie wpływa na myślenie w chwilach wymagających szczególnego wysiłku umysłowego oraz w sytuacjach nadmiernego stresu. Wspiera również słabnącą z wiekiem pamięć, dbając o mikrokrążenie w naczyniach mózgowych, przyczyniając się do zachowania odpowiedniej pracy tego narządu. Ginkgo biloba zawiera naturalne antyoksydanty, chroniące organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników.


Trening umysłu – popraw pamięć i koncentrację

Dla sprawności mózgu i koncentracji niezwykle istotne są również regularne treningi pamięci. Im wcześniej zaczniemy dbać o swój umysł, tym lepsze efekty uzyskamy. Do codziennych aktywności powinniśmy włączyć czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek i zagadek. Świetnie sprawdzają się również gry wymagające zapamiętywania. Całe życie powinniśmy się uczyć nowych rzeczy. Tutaj doskonale sprawdza się nauka nowych języków. Nie spoczywajmy na laurach – ciągle szkolmy się, by nasz mózg był poddawany nieustannej stymulacji.

Dla sprawności umysłu istotny jest też odpoczynek. Mózg, jak każdy inny organ, może ulec zmęczeniu, nadmiernemu obciążeniu. Regularny sen, przesypianie przynajmniej 7 godzin na dobę, relaks – wszystkie te czynności wpływają zbawiennie na pamięć i koncentrację. Dajmy sobie szansę na wyciszenie, a nasz mózg z pewnością się nam odwdzięczy.

Równie ważna dla umysłu jest aktywność fizyczna. Regularny wysiłek pozwala mózgowy wypocząć, reguluje nastrój, poprawia szybkość reakcji i wpływa na samopoczucie oraz witalność. Ruch to bodziec stymulujący mózg do zwiększonej aktywności i wytwarzania nowych komórek nerwowych. Dbajmy o to, by regularnie pielęgnować swój umysł, wspierać go w codziennej pracy. Tylko w ten sposób uda nam się zachować sprawność i bystrość na długie lata.

Konsultacja merytoryczna: psycholog, Aleksandra Grąbczewska

Herbaya / Regeneracja wątroby - jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta
Regeneracja wątroby - jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową p...

Herbaya / Jakość czystej natury
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy t...

Herbaya / Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet
Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet

Zdawałoby się, że seks od dawna przestał być tematem tabu. Intymność oraz seksualność stały się stałym elementem otaczającej nas popkultury. Czy je...

Herbaya / Slow life - czyli wrzuć na luz i zadbaj o balans w życiu
Slow life - czyli wrzuć na luz i zadbaj o balans w życiu

Życie w nieustannej pogoni za pracą, pieniędzmi i realizowaniem swoich ambicji bywa wycieńczające. Nieustanny stres i presja sprawiają, że coraz tr...

Herbaya - naturalny składnik
Herbaya - naturalne składniki Herbaya - naturalne składniki w kapsułce
Herbaya - naturalny składnik 2
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy też naturalna, zdrowa żywność.

Będąc świadomym siły drzemiącej w naturze, stworzyliśmy nową linię naturalnych produktów HERBAYA esencja natury.

Herbaya - naturalny składnik 3
Herbaya - naturalny składnik 4