Wyciąg z karczocha - niezwykłe właściwości

Cynara cardunculus L. – karczoch zwyczajny, nazywany niekiedy hiszpańskim (syn. Cynara scolymus L.) jest przedstawicielem gatunku należącego do rodziny Asteraceae (Compositae) – astrowatych (złożonych).

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie ze względu na wartości odżywcze, w tym: składniki witaminowe (C, B1, B2, PP, B6, A, E, K, kwas foliowy), mineralne (wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk i fosfor) oraz kwasy tłuszczowe wykorzystywany jest jako warzywo  do zadań specjalnych, wspomagając funkcjonowanie układu pokarmowego. Karczoch jest także jednym z najbogatszych źródeł niacyny (witaminy PP).

Roślina, a  zwłaszcza korzenie zawiera inulinę. Indeks glikemiczny karczocha wynosi jedynie 18.

Herbaya image - Wyciąg z karczocha  - niezwykłe właściwości

Składniki aktywne liści karczocha

Do najważniejszych składników zaliczane są kwasy fenolowe i ich estrowe pochodne, stanowiące ok. 2% składu. Wśród nich wyróżnimy: kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas neochlorogenowy (kwas 5-O-kawoilochinowy), kwas kryptochlorogenowy (kwas 4-O-kawoilochinowy) i najważniejszy z nich kwas 1,5-dikawoilochinowy - cynaryna.

Z grupy związków flawonoidowych na uwagę zasługuje luteolina i jej pochodne: 7-O-glukozyd luteoliny (cynarozyd) oraz 7-O-ramnozyd luteoliny (skolimozyd), a także apigenina. W składzie chemicznym obecne są także laktony seskwiterpenowe (obecne bardzo często w roślinach z rodziny astrowatych) tu związki typu gwajanu – cynaropikryna i jej pochodne. Poza tym stwierdzono obecność kwasów organicznych jak: kwas jabłkowy, kwas bursztynowy oraz kwas cytrynowy.


Karczoch, właściwości i zastosowanie

Ze względu na obecność pochodnych kwasów fenolowych – cynaryny, karczoch wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, zwłaszcza jelit oraz ułatwia trawienie, wywierając korzystny wpływ w przypadku problemów trawiennych takich jak uczucie pełności, wzdęcia i nudności. Procesy trawienia wspomagają obecne w składzie chemicznym gorzkie laktony seskwiterpenowe, które przyczyniają się do prawidłowego wydzielania soków trawiennych i śliny.


Liście karczocha mają zastosowanie wspierajace wydzielanie żółci (żółciopędne). Związane to jest z aktywnością kwasów fenolowych i ich pochodnych (cynaryny), związków flawonoidowych, a także obecności laktonów seskwiterpenowych.

Ekstrakty z karczocha mają pozytywny wpływ na miąższ wątrobowy oraz na jej detoksykację. Dzieje się tak ze względu na obecność wspomnianej cynaryny, która wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu, przyspieszając wydalanie toksyn.


O czym powinniśmy pamiętać stosując preparaty zawierające ekstrakt z liści karczocha


Produkt nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.


Zaleca się ostrożność w przypadku nadwrażliwości na składniki ekstraktu, powodujących uczulenie, a także w przypadku niewydolności dróg żółciowych lub stwierdzonej obecności kamieni żółciowych.

 

dr n. farm. Aleksandra Józefczyk

Herbaya / Kurkuma – roślina do zadań specjalnych
Kurkuma – roślina do zadań specjalnych

Wśród roślin mających wyjątkowy wpływ na ludzkie zdrowie jest Curcuma longa L., kurkuma, zwana też ostryżem barwierskim, ostry...

Herbaya / Jak zadbać o dobry materiał roślinny do produkcji ekstraktów?
Jak zadbać o dobry materiał roślinny do produkcji ekstraktów?


Ekstrakty roślinne są jednym z rodzajów przetworów roślinnych otrzymanych w procesie ekstrakcji materiału roślinnego odpowiednim...

Herbaya / Z bogactwa natury – głóg w trosce o twoje serce
Z bogactwa natury – głóg w trosce o twoje serce

Głóg należy do naszych rodzimych gatunków flory, który może przybierać formę krzewu, czy też drzewa, wysokości ok. 11-13 m (gł...

Herbaya / Zdrowie przez cały rok a suplementacja czosnkiem
Zdrowie przez cały rok a suplementacja czosnkiem

Czosnek pospolity, należący do rodzaju Allium (rodzina Amaryllidaceae), jest doskonale znany, jako warzywo. Większość gatunków tego r...

Inne produkty Herbaya:
Herbaya - naturalny składnik
Herbaya - naturalne składniki Herbaya - naturalne składniki w kapsułce
Herbaya - naturalny składnik 2
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy też naturalna, zdrowa żywność.

Będąc świadomym siły drzemiącej w naturze, stworzyliśmy nową linię naturalnych produktów HERBAYA esencja natury.

Zobacz video
Zobacz film o produktach Herbaya
Herbaya - naturalny składnik 3
Herbaya - naturalny składnik 4