Maca – złoto Andów

Lepidium meyenii  Walp. – pieprzyca peruwiańska (Maca), to roślina z rodziny Brassicaceae (kapustowatych). W Andach skąd pochodzi, wykorzystywana jest jako warzywo korzeniowe.

I to właśnie ten korzeń,  wyglądem przypominający rzodkiewkę, wykorzystywany jest od wieków. Początkowo przez Inków, zamieszkujących tereny współczesnego Peru, gdzie do dzisiaj traktowany jest jako żywność o wyjątkowych właściwościach odżywczych. W XVI wieku za sprawą hiszpańskich konkwistadorów, maca (nazwa pieprzycy w języku hiszpańskim) przywędrowała do Europy.  Uprawiana jest z nasion, ma kilka odmian barwnych. Korzeń osiąga rozmiar 10-15 cm. Ze względu na swoje właściwości roślina określana jest też jako peruwiański żeń-szeń.

Skład chemiczny - substancje odżywcze i wyspecjalizowane metabolity

Korzeń maca to bogate źródło składników odżywczych, kwasów tłuszczowych, aminokwasów, witamin oraz składników mineralnych. Ponad połowę składu stanowią węglowodany (polisacharydy, oligosacharydy i monosacharydy), będące źródłem energii. Około 10% składu to białka roślinne (łatwo przyswajalne), a 8,5% błonnik roślinny (celuloza i ligniny). Roślina ta zawiera także kilkanaście różnych aminokwasów. Wśród nich: kwas glutaminowy, kwas asparginowy, leucynę, walinę, glicynę, alaninę, fenyloalaninę, lizynę, serynę, treoninę, tyrozynę, metioninę, histydynę prolinę oraz niezmiernie ważna z punktu wykorzystania tej substancji u mężczyzn - argininę.

Drugą ważną grupę związków stanowią kwasy tłuszczowe nasycone oraz nienasycone (stanowiące ponad 70% składu tłuszczów). Do najważniejszych związków zaliczyć można: kwas linolenowy, kwas stearynowy, kwas oleinowy, czy kwas palmitynowy. Witaminy w substancji roślinnej reprezentowane są przez rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B: B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę) oraz B3 (niacynę) oraz witaminę C, a także rozpuszczalne w tłuszczach witaminę A i E. Ze składników mineralnych zawartych w korzeniu na uwagę zasługują: wapń, żelazo, cynk, mangan i miedź oraz potas i sód.

Spośród aktywnych metabolitów w korzeniu maca występują glukozynolaty (glikozydy izosiarkocyjanowe), izotiocyjaniany, związki sterolowe (fitosterole) jak: sitosterol (stanowiący blisko połowę zespołu tych związków), kampesterol, ergosterol czy brasikasterol (związek charakterystyczny dla rodziny kapustowatych, flawonoidy, antocyjaniany, kwasy fenolowe, karotenoidy, saponiny, taniny, kwasy organiczne, olejek eteryczny oraz alkaloidy (makaina, makarydyna), w tym także o strukturze imidazolowej: lepidyliny A i B.

Zastosowanie korzeni maca

Korzeń maca, ze względu na zawarte w nim liczne, aktywne związki jest naturalnym źródłem energii, jednocześnie wspierając dobre samopoczucie psychiczne. Zalecany jest osobom, podczas intensywnego wysiłku umysłowego (wspiera procesy zapamiętywania – wzmacnia pamięć). Wspomaga także utrzymanie właściwej sprawności fizycznej.

Ze względu na różnorodność wysoko wyspecjalizowanych metabolitów, obecnych w korzeniu, maca zaliczana jest do grupy naturalnych afrodyzjaków. Korzeń maca pomaga w utrzymaniu właściwej (naturalnej) aktywności seksualnej zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wspomaga pożądanie seksualne.

Ponieważ roślina ta zawiera glukozynolaty (glikozydy izosiarkocyjanowe) nie jest zalecana w przypadkach ostrego nieżytu żołądka i jelit, czy też niewydolności wątroby i nerek (także z powodu dużej zawartości potasu) oraz w przypadkach niskiego ciśnienia krwi. Ta substancja roślinna nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

 

dr n. farm. Aleksandra Józefczyk

Herbaya / Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet
Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet

Zdawałoby się, że seks od dawna przestał być tematem tabu. Intymność oraz seksualność stały się stałym elementem otaczającej nas popkultury. Czy je...

Herbaya / Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata
Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata

Sprawny, bystry i świetnie działający umysł to jeden z warunków dobrego życia. To dzięki niemu udaje nam się rozwiązywać codzienne problemy,...

Herbaya / Slow life - czyli wrzuć na luz i zadbaj o balans w życiu
Slow life - czyli wrzuć na luz i zadbaj o balans w życiu

Życie w nieustannej pogoni za pracą, pieniędzmi i realizowaniem swoich ambicji bywa wycieńczające. Nieustanny stres i presja sprawiają, że coraz tr...

Herbaya / ABC diety wegetariańskiej - zasady, zalety, jadłospis
ABC diety wegetariańskiej - zasady, zalety, jadłospis

Dieta zawierająca mięso dostarcza do naszego organizmu wiele niezbędnych składników odżywczych. Czy rezygnując z produktów pochodzeni...

Herbaya - naturalny składnik
Herbaya - naturalne składniki Herbaya - naturalne składniki w kapsułce
Herbaya - naturalny składnik 2
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy też naturalna, zdrowa żywność.

Będąc świadomym siły drzemiącej w naturze, stworzyliśmy nową linię naturalnych produktów HERBAYA esencja natury.

Herbaya - naturalny składnik 3
Herbaya - naturalny składnik 4