Ginkgo biloba - wpływ zioła na pamięć i słaby słuch

Niezwykła roślina, o fantastycznej historii. Ginkgo biloba należy do rodziny miłorzębowatych. Miłorząb dwuklapowy zwany także miłorzębem japońskim, faktycznie pochodzi z Chin, gdzie nadal rośnie dziko.

Suplement ziołowy Ginkgo Biloba

Z punktu widzenia systematyki, to wysokie nagonasienne drzewo jest endemicznym reliktem, jednym z najstarszych gatunków na ziemi. Przetrwał do naszych czasów od dawnych epok geologicznych, prawdopodobnie pamięta jeszcze erę dinozaurów. Uprawia się je obecnie niemal w całej wschodniej Azji, Ameryce Północnej oraz Nowej Zelandii. Do Europy dotarł dopiero w XVIII wieku. Występuje też w Polsce, gdzie stanowi ozdobę parków lub ogrodów botanicznych. Wytrzymuje całkiem dobrze w naszym klimacie, choć nie osiąga tu swoich maksymalnych rozmiarów.

Ginkgo biloba odcisnęło swój ślad w historii ludzkości. Pełniło też ważną rolę w życiu duchowym i religijnym – uznawane było za kultowe w buddyzmie. W Chinach, Japonii i Korei jest drzewem świętym.

Miłorząb japoński zachwyca swoim wyglądem. Liście ma szerokowachlarzowate, w górnej części wcinane. Według niektórych przypomina nieco symbol serca. Jest rośliną dwupienną, co oznacza, że na jednych egzemplarzach wydaje wyłącznie kwiaty męskie, na innych natomiast żeńskie. Owocem jest pestkowiec, o jadalnej naowocni. Ginkgo jest piękne, dostojne i niezwykle istotne ze względu na właściwości. Właściwości tej rośliny znane i doceniane były w Chinach i Japonii od kilkuset lat, następnie zachwyt nad zastosowaniem wykazała medycyna zachodu, a w ostatnich latach produkty na bazie miłorzębu stały się także dostępne w Polsce.

 

Ginkgo biloba - "zioła na pamięć, słuch i koncentrację"

Surowcem zielarskim są liście. Zawierają one liczne związki z grupy laktonów diterpenowych (ginkgolidy) i seskwiterpenowych (bilobalid), a także fitosterole, flawonoidy, glikozydy oraz specyficzne biflawonoidy. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno bilobalidy i gingkolidy nie były wcześniej znane i wyodrębniono jej jedynie z liści miłorzębu.

Tak wyjątkowy skład i szereg substancji nie występujących nigdzie indziej sprawiają, że miłorząb japoński:

  • wspomaga utrzymanie dobrej sprawności umysłowej, jasności myślenia i funkcji poznawczych na co dzień,
  • przyczynia się do utrzymania dobrego słuchu,
  • korzystnie wpływa na sprawne myślenie w chwilach wymagających wzmożonego wysiłku umysłowego oraz w sytuacjach zwiększonego napięcia. Uznawane jest za roślinę adaptogenną czyli pomagającą organizmowi przygotować się, a następnie radzić sobie ze stresem,
  • pomaga zachować słabnącą z wiekiem pamięć,
  • wspiera mikrokrążenie w naczyniach mózgowych, przez co przyczynia się do zachowania prawidłowej pracy mózgu,
  • zawiera naturalnie występujące antyoksydanty, które chronią komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

 

Miłorząb japoński - suplementy, preparaty

Liść miłorzębu jest składnikiem wielu gotowych preparatów ziołowych, szeroko stosowanych w celu utrzymania prawidłowego słuchu i widzenia, oraz wspierania utrzymania sprawności fizycznej i intelektualnej. Po Ginkgo sięgają także osoby młode, których funkcjonowanie związane jest z koniecznością silnej i długotrwałej koncentracji, zapamiętywania oraz szybkiego kojarzenia. Szczególnie rekomendowane są także kapsułki zawierające ekstrakt z liści miłorzębu. Dla pewności skuteczności stosowanej terapii warto zwrócić uwagę by ekstrakt ten był standaryzowany na zawartość glikozydów flawonowych, o kontrolowanej czystości mikrobiologicznej oraz został pozyskany z naturalnych liści miłorzębu japońskiego. Ma to ogromne znaczenie, gdyż suplementy na bazie miłorzębu należy stosować przez dłuższy okres. Ich głównym zadaniem jest bowiem utrzymanie dobrej pamięci, słuchu oraz zachowanie prawidłowej sprawności umysłowej – a zatem pomaga dbać o jakość i komfort życia przez długie lata.

 

Joanna Nestorowicz – Kiegiel

Herbaya / Regeneracja wątroby - jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta
Regeneracja wątroby - jak szybko i co jest dobre? Czas i dieta

Regeneracja wątroby to działania, wspierające jej prawidłowe funkcje, jakie pełni w każdym organizmie. Jak domowymi sposobami wspierać prawidłową p...

Herbaya / Jakość czystej natury
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy t...

Herbaya / Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet
Jak zrobić, żeby „jej się chciało” – czyli cała prawda o libido u kobiet

Zdawałoby się, że seks od dawna przestał być tematem tabu. Intymność oraz seksualność stały się stałym elementem otaczającej nas popkultury. Czy je...

Herbaya / Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata
Zadbaj o sprawność swojego umysłu na długie lata

Sprawny, bystry i świetnie działający umysł to jeden z warunków dobrego życia. To dzięki niemu udaje nam się rozwiązywać codzienne problemy,...

Herbaya - naturalny składnik
Herbaya - naturalne składniki Herbaya - naturalne składniki w kapsułce
Herbaya - naturalny składnik 2
Jakość czystej natury

Od wieków korzystamy z energii ukrytej w naturze: naturalne sposoby leczenia przekazywane od pokoleń, naturalne źródła energii, czy też naturalna, zdrowa żywność.

Będąc świadomym siły drzemiącej w naturze, stworzyliśmy nową linię naturalnych produktów HERBAYA esencja natury.

Herbaya - naturalny składnik 3
Herbaya - naturalny składnik 4